pl en

Delfinoterapia i leczone schorzenia

Home|Delfinoterapia i leczone schorzenia

    Delfinoterapia polega na zabawach dzieci z butlonosami, w czasie, których mali pacjenci wykonują pod nadzorem fizjoterapeutów określone ćwiczenia ruchowe i oddechowe. Delfiny są szybkie, zwinne i ciekawskie. Uwielbiają wszelkie zabawy. To dla naszych chorych pociech skaczą salta, śruby, chodzą na ogonie, pozwalają się głaskać, całować, przytulać i wkładać ręce do pyska. Często, żeby zachęcić dzieci autystyczne do zabawy same przynoszą im piłki, hula-hop oraz lekko trącają dziobem. Chęć popływania ze zwierzętami jest tak silna, że maluchy szybko i dokładnie wykonują wszystkie polecenia.

    W czasie zabaw wiązki ultradźwięków emitowane przez delfiny przenikają ludzkie ciało powodując drobne, pozytywne zmiany w zniszczonych komórkach. Butlonosy ciekawi u człowieka wszystko, co odbiega od normy np. protezy czy też nowotwory i tam właśnie wysyłają swoje lecznicze wiązki. Podczas terapii zwiększa się też u człowieka wydzielanie endorfin, czyli hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową. Endorfiny zmniejszają odczucie bólu, głodu, ułatwiają oddychanie, wpływają na termoregulację. Efekt terapii jest rewelacyjny zwłaszcza u dzieci ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu. Następuje u nich poprawa koncentracji, zapamiętywania i zdolności motorycznych. Podwyższony poziom: melatoniny, serotoniny, noradrenaliny, dopaminy, kwasu GABA w naturalny sposób poprawia im sen, normalizuje rytm dobowy, a złe emocje zostają zastąpione pozytywnymi. Zmniejsza się ilość lęków i zaburzeń emocjonalnych. Dzieci, które nie chciały wypowiedzieć żadnego słowa, po zabawach z butlonosami zaczynają mówić, czytać i prawidłowo reagować na otoczenie

       Na świecie działają tylko trzy centra rehabilitacyjne z delfinami w USA, CuraCao i Izraelu. Było ich więcej, ale ze względu na działania wojenne zostały zamknięte. Czas oczekiwania na przyjęcie do tych placówek wynosi ponad rok.

    Dziecko, aby wejść do wody nie może być agresywne, w stanie zaburzenia świadomości, psychoz i lęków. Program terapii musi się składać z co najmniej ośmiu indywidualnych sesji z delfinem, trwającej od 13 minut do 15 minut każda. Najczęściej do terapii wykorzystywane są delfiny butlonose oraz wale białe zwane białuchami. Emitowane przez ważące nawet półtorej tony wale białe ultradźwięki są silniejsze niż butlonosów.

LECZONE CHOROBY

    Delfinoterapia cieszy się ogromną popularnością. W samym tylko amerykańskim ośrodku Dolphin Human Therapy na Florydzie lekarze w latach 1989-2007 wykonali ponad czterdzieści tysięcy różnych sesji terapeutycznych z dziećmi pochodzącymi aż z sześćdziesięciu krajów. Przeważająca część maluchów cierpiała równocześnie na wiele schorzeń. Leczono pacjentów ze wszelkimi opóźnieniami rozwoju, porażeniem mózgowym, autyzmem, zanikiem mięśni, białaczką, rozszczepieniem kręgosłupa, guzami mózgu, porażeniem kończyn, zespołami: Aspergera, Retta, czy też Downa. Ćwiczono prawidłowe chodzenie, oddychanie, orientację przestrzenną, koordynację ruchów typu oko-ręka-noga, współpracę w grupie, zachowanie i utrzymanie kontaktu wzrokowego, rozwijano myślenie abstrakcyjne oraz przyczynowo-skutkowe, pobudzano pamięć krótko i długotrwałą

Beznazwy-1

Choroby nowotworowe

Białaczka

Guz mózgu

Ziarnica złośliwa

Beznazwy-1

Schorzenia reumatologiczne

Choroba zwyrodnieniowa mięśni.

Beznazwy-1

Choroby zakaźne

Gruźlica skóry

Zakażenie bakteriami Proteusz

Zakażenie wirusem Polio

Zapalenie opon mózgowych

 

Beznazwy-1

Choroby genetyczne

 

Zespół  kociego krzyku
Zespół Angelmana
Zespół Downa
Zespół Pierre – Robina
Zespól Noonan

Twardzina skóry
Kruchy chromosom X
Neurofibromatoza
Pierścieniowate chromosomy

 

Stwardnienie guzowate
Trisomia mozaikowa
Dystrofia mięśniowa
Zespół Leigha

Beznazwy-1

Schorzenia psychiczne

 

Bulimia
Anoreksja
Depresje

Psychoza maniakalno-depresyjna
Przewlekła bezsenność
Schizofrenia

Nerwice
Zaburzenia lękowe

Beznazwy-1

Schorzenia neurologiczne

 

Ataksja Friedricha
Autyzm
Brak ciała Modzelowatego
Choroba Parkinsona
Dystonia
Niedowład
Zaburzenia czynności mózgu
Zaburzenia czucia
Zaburzenia neuromotoryczne
Padaczka
Przerost mózgu
Śpiączka
Stwardnienie rozsiane

Urazowe uszkodzenie mózgu

ADHD

Zespół Lennoxa-Gastauta
Zespół Retta
Zespół Touretta
Utrata zdolności pisania Leukomalacja okołokomorowa
Kurcz dziecięcy Hiddena
Niedorozwój nerwu wzrokowego
Statyczne uszkodzenie mózgu
Udar mózgu
Wrodzona łamliwość kości

Wybiórcze zaburzenia mowy
Zaburzenia koncentracji
Obustronne porażenie
Porażenie połowiczne
Porażenia trzykończynowe i czterokończynowe
Utrwalone przykurcze stawów
Zespół ograniczonego uszkodzenia mózgu
Dysleksja
Niedokonany podział przodomózgowia

Beznazwy-1

Choroby wieloprzyczynowe i idiopatyczne

 

Młodzieńcze zapalenie mózgu
Niedotlenie
Małogłowie
Bezwład
Hipotonia
Uszkodzenie wielonarządowe
Wodogłowie

Zanik mięśni
Zapalenia oskrzelowo-płucne
Opóźnienie rozwoju
Tylny rozczep kręgosłupa
Utrudnienie czynności ruchowej
Uszkodzenie wzroku

Upośledzenie mowy
Uszkodzenie słuchu
Uszkodzenie rdzenia kręgowego
Zespół Wolffa
Zespół Kabuki