pl en

Sławni i podziwiani

Home|Sławni i podziwiani

    Delfiny słyną ze swojej inteligencji a ich sympatia do ludzi jest wręcz legendarna. Ratują tonących, pilotują statki przez cieśniny, naganiają ryby do sieci, grają w koszykówkę oraz leczą chorych. Są towarzyskie i ciekawskie. Uwielbiają wszelkie zabawy z ludźmi. Żyją na naszej planecie od 50 milionów lat. Interesują się nimi nie tylko fizycy, projektanci statków, nurkowie, wojsko ale także sławni i podziwiani.

Zdjęcia: Kadry z filmów o Bernie

Mały delfin butlonosy o imieniu Bernie w wyniku nieszczęśliwego wypadku zostaje oddzielony od swojej rodziny. Rodzeństwo, Holly i Kevin postanawiają mu pomóc powrócić do stada co im się udaje. W drugiej części filmu toczącej się rok po poznaniu Berniego Holly dołącza do ekipy pobliskiego akwarium. Tam wspólnie z bratem ponownie spotykają Berniego i odkrywają, że ich stary wróg Winston Mills wyszedł z więzienia i chce porwać butlonosa. W tych wzruszających filmowych opowieściach pt. „Delfin Bernie” oraz „Delfin Bernie 2” ukazującej przyjaźń człowieka i zwierzęcia oraz batalii o spełnianie marzeń zagrał Kevin Sorbo, amerykański model, aktor, reżyser, producent filmowy oraz telewizyjny, który zasłynął rolą Herkulesa.

Justin Bieber z walem białym 

Justin Bieber, niezwykle popularny kanadyjski wokalista popowy, autor tekstów oraz aktor podczas odwiedzin w Georgia Aquarium w Atlancie z chęcią przytulał się do wala białego zwanego też białuchą. Jest ona krewniaczką delfina, ma ok. 5 m długości i waży ok. 1,5 tony. Natomiast w trakcie pobytu na Bahamach Justin wraz z kolegami odpoczywał w objęciach butlonosa.

Lionel Andreas Messi Cuccittini z narzeczoną

Argentyński gwiazdor futbolu Lionel Andreas Messi Cuccittini razem ze swoją narzeczoną pływali z butlonosami w meksykańskim delfinarium. Messi, który po raz przebywał pierwszy tak blisko delfinów stwierdził: „To była piękna chwila w moim życiu”.

Kimberly Noelle Kardashian zwana popularnie „Kim” Kardashian

Do zdjęć z butlonosem pozowała również „Kim” Kardashian, amerykańska aktorka, modelka i biznesmenka. Była uczestniczką reality show „Z kamerą u Kardashianów”, uczestniczyła w „Dancing with the Stars”, sygnowała swoim nazwiskiem kilka zapachów perfum, W 2012 roku magazyn Forbes umieścił ją na siódmym miejscu listy najbardziej wpływowych postaci show-biznesu, a w 2021r. ten sam dwutygodnik przyznał jej 2674 miejsce na liście najbogatszych ludzi świata z majątkiem wynoszącym 1 miliard dolarów.

Zawodnicy FC Barcelony

Podczas wizyty w Miami piłkarze ze słynnej FC Barcelony pływali z delfinami. W trakcie zabawy jeden z butlonosów postanowił sprawdzić formę ich bramkarza Victora Valdesa. Zaciętą rywalizację wygrał delfin strzelając Victorowi gola. Dzień później FC Barcelona w towarzyskim spotkaniu przegrała z meksykańskim Chievo 1-4.

Księżniczka Stefania Grimaldi

Księżniczka Monako Stefania Grimaldi, była piosenkarka, modelka, projektantka ubrań oraz założycielka fundacji „Fight AIDS Monaco” w 2004r. została matką chrzestną dwóch butlonosów przebywających w szwajcarskim Parku Wodnym „Connyland”. (Zdjęcie: „Na żywo”, nr 12, z dnia 14 maja 2004r.)

Robin Williams

Robin Williams (1951- 2014) znakomity amerykański aktor, zdobywca Oskara w 1998r. wystąpił w filmie dokumentalnym pt. „Wśród delfinów z Robinem Williamsem”. Robin wielokrotnie pływał z delfinami, oglądał ich życie w naturalnym środowisku. Był także w kilku delfinariach. Jego pupilem został butlonos o imieniu Stubby. (Zdjęcie: Internet)

Qu Shu oraz Jackie Chan – ta niezwykle popularna para chińskich aktorów zagrała z delfinem butlonosym w komedii romantycznej z 1998r. pt. „Wspaniały”. Sceny z delfinem nakręcono w Ocean Park w Hongkongu.(Zdjęcia: kadry z filmu „Wspaniały”)

Michael Jackson i delfiny w „Earth Song”
oraz „Man in the Mirror”

Michael Jackson (1958-2009) – król muzyki pop, był pierwszym czarnoskóry artystą, który uzyskał silne poparcie w telewizji, zwłaszcza MTV. Jego „Thriller” to najlepiej sprzedający się album wszechczasów (107mln egz.), a 13 singli zajęło pierwsze miejsca na amerykańskich listach przebojów. Sprzedał ponad 750mln egz. płyt na świecie. Wprowadził nowe formy tańca tzw. robot dance i moonwalk. Otrzymał 13 nagród Grammy i specjalną „Światową Nagrodę Muzyczną – Artysta Millenium”. Na pomoc najbiedniejszym przekazał 300mln dol. W dwóch jego teledyskach „Man in the Mirror” i „Earth Song” pojawiły się delfiny. (Zdjęcia Internet)

Scott Carpenter i delfin Tuffy

W 1965 r. Amerykanie podczas jednego z programów badawczych sprawdzali reakcje ludzkiego organizmu zachodzące podczas długotrwałego przebywania pod wodą. Program odbywał się u wybrzeży Kalifornii. W zanurzonym na głębokości 60 metrów laboratorium Marynarki Wojennej USA „Sea Lab II” przebywało 10 akwanautów. Najbardziej popularnymi postaciami tej placówki byli kosmonauta Scott Carpenter i butlonos Tuffy. Delfin dostarczał załodze z powierzchni do stacji listy, paczki i przyrządy. Trzykrotnie uratował życie nurkom podając im linę, za pomocą której holował ich do podwodnego domu. Carpenter brał również udział w programie załogowych lotów kosmicznych. Wystartowała 24 lutego 1962 r. w kapsule Aurora 7. W kosmosie spędził 4 godz. 56 min. i 5 sek. Natomiast w podwodnym laboratorium przebywał 28 dni. (Zdjęcia: Internet)

Otylia Jędrzejczak

W 2004r. spełniło się jedno z największych marzeń Otylii Jędrzejczak, mistrzyni olimpijskiej, wielokrotnej mistrzyni świata, Europy oraz Polski w pływaniu. Podczas zgrupowania w Miami na Florydzie w Parku Wodnym pływała z butlonosami. (Zdjęcie: Super Express, 3 luty 2004r.)

Luc Besson

Ten popularny francuski reżyser od dzieciństwa jest zafascynowany morzem i delfinami Chciał został naukowcem specjalizującym się w badaniu delfinów. Poważny wypadek zmienił jego życiowe plany. Ale Luc nadal jest wielkim sympatykiem tych ssaków. (Zdjęcia : Internet, kadr z filmu „Wielki Błękit”)

Keiko na planie filmowym i na wolności

W 1993 r. wielką gwiazdą została 6-tonowa orka o imieniu Willy. Zagrała w trzech filmach pt. „Uwolnić orkę”. Naprawdę nazywała się Keiko co w języku japońskim oznacza szczęściarza. Żyła w jednym z meksykańskich parków wodnych. Ekolodzy utworzyli fundację, która walczyła o przywrócenie jej wolności. Po zakończeniu filmów orka została przystosowana do życia na swobodzie w oregońskim oceanarium. W 1998r. przewieziono ją samolotem z USA do Islandii. Stamtąd, w poszukiwaniu towarzystwa pokonała 14000 km i dotarła do zatoczki Taknes w rejonie fiordu Halsa w Norwegii. Mieszkała w zatoce i tam była dokarmiana przez opiekunów. Zyskała sobie miłość wszystkich dzieci, z którymi uwielbiała się bawić, m.in. pozwala im jeździć na swoim grzbiecie. Po 18 miesiącach zmarła na zapalenie płuc.

Paul Hogan i Elijah Wood

Kolejni niezwykle popularni aktorzy: Paul Hogan („Krokodyl Dundee)oraz Elijah Jordan Wood („Władca pierścienia) wystąpili przed kamerą telewizyjną z grupą butlonosów żyjących w Ośrodku Badawczym „Dolphin Research Center” na Florydzie w USA. Delfiny te zagrały w dwóch serialach telewizyjnych zatytułowanych „Flipper”, „Nowe przygody Flippera” oraz w wersji kinowej tego filmu. Butlonos, tytułowy bohater to wielki spryciarz, kochający swoich opiekunów i pomagający im w trudnych sytuacjach.(Zdjęcia: plakat, kadr z filmu „Flipper” oraz Internet).

Pierce Brosnan i Sting

W turkusowych, krystalicznie czystych wodach Wysp Bahama grupa naukowców bada sposoby komunikacji i inteligencję delfinów w ich naturalnym środowisku. Narratorem filmu był Pierce Brosnan a muzyką skomponował Sting. W 2000 r. „Delfiny” zostały nominowane przez Amerykańską Akademię Filmów do Oscara. (zdjęcia : plakat, kadr z filmu „Delfiny”, Internet)